YouTube Preview Image

Znany pisarz (Andrzej Seweryn) ma romans z dużo młodszą od siebie kobietą (Magdalena Boczarska). Wbrew wywołującej oburzenie środowiska różnicy wieku, wykształcenia i pozycji, intelektualista poślubia atrakcyjną „dziewczynę znikąd”. Zaślepiony uczuciem nie podejrzewa, że ich kontrowersyjny związek może nie być kwestią przypadku. Nie wie, że jego partnerka od dawna spotyka się po kryjomu z innym mężczyzną (Robert Więckiewicz), z którym łączy ją silna namiętność    i niebezpieczna intryga. Zaangażowana w niemoralny układ z agentem, przekazuje mu informacje, które mają skompromitować pisarza. Erotyczna fascynacja kochankiem powoli przeradza się w głębokie uczucie, choć kobieta zdaje sobie sprawę, że jest jedynie narzędziem w zaplanowanej akcji tajnych służb. [opis dystrybutora]

Robert Więckiewicz, Magdalena Boczarska i Andrzej Seweryn w trójkącie miłosnym. Gra uczuć między cenionym pisarzem, jego młodą żoną oraz jej kochankiem, rozgrywająca się w burzliwych latach 60-tych.

- Więcej informacji o filmie:

  • Streszczenie

Warszawa, 1967 rok. Atrakcyjna Kamila Sakowicz (Magdalena Boczarska) ma romans z Romanem Rożkiem (Robert Więckiewicz). Łączy ich autentyczne uczucie, ale dziewczyna nie wie, że jej partner jest funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa. Pewnego dnia Roman zaprasza ją do swego służbowego mieszkania. Po kilku nocach miłosnych uniesień prosi ją o przysługę: należy zbliżyć się do znanego pisarza, Adama Warczewskiego (Andrzej Seweryn) i sporządzać raporty na temat jego poglądów i kontaktów prywatnych. Zakochana Kamila chcąc zadowolić swojego mężczyznę, zgadza się na inwigilowanie Warczewskiego i podpisuje deklarację współpracy z SB. Wybiera pseudonim „Różyczka”.

Piękna kobieta szybko przykuwa uwagę pisarza. Warczewski zaprasza ją do swojego domu, proponuje klasykę polskiej literatury emigracyjnej. Związek Kamili z pisarzem i jego rodziną jest coraz bliższy, a jej raporty – coraz ciekawsze. Zwłaszcza te, które powstają nocą, przy biurku literata. Pisarz i jego młoda przyjaciółka zostają kochankami, z czasem Kamila przeprowadza się do domu Warczewskiego i zaprzyjaźnia  z jego córką. Nakryta przez kochanka, nocą przy maszynie w trakcie pisaniu raportu, kłamie, że to jej próby literackie.

Rożek przeżywa katusze zazdrości. Czuje, że Kamila wymyka mu się z rąk: to wprawdzie nadal świetne źródło informacji operacyjnych, ale jej zaangażowanie w  związek z nim jest coraz mniejsze. Na Boże Narodzenie Warczewski prosi ją o rękę. Zaskoczona dziewczyna ucieka, po chwili oddaje zaręczynowy pierścionek. Na wiadomość o tym Roman aż kipi ze wściekłości. Kiedy, wracając z balu sylwestrowego Warczewski łamie nogę, pojawia się w domu pisarza, grozi Kamili i jej kochankowi.

Na początku 1968 roku odbywa się zebranie literatów, na którym Warczewski zachęca do protestu w obronie zdjętego z afisza przedstawienia „Dziadów”. Zebranie protokołuje Kamila, tekst podjętej rezolucji natychmiast trafia w ręce Rożka. Tego samego dnia dziewczyna wskazuje tajniakom łącznika, który przekazywał materiały z Warszawy, w tym polityczne felietony Warczewskiego, do Radia Wolna Europa. Ale to ostatnie zadanie, jakie wykonuje na zlecenie SB. Do tekstu rezolucji dołącza swoją rezygnację ze służby. Powodem jest bliskie małżeństwo z pisarzem – człowiekiem, który ją bezinteresownie pokochał, a ona obdarzyła go wzajemnością.

Zrozpaczony Rożek nie potrafi znaleźć sobie miejsca. W trakcie milicyjnej akcji na Uniwersytecie Warszawskim 8 marca 1968 roku wciąga Warczewskiego do bramy, by wykrzyczeć mu w twarz, że Kamila jest konfidentką SB. Kilka dni później, podczas partyjnego wiecu w Sali Kongresowej, Władysław Gomułka wymienia Warczewskiego wśród elementów antysocjalistycznych, odpowiedzialnych za niedawne wydarzenia.

  • O filmie

Twórcy „Różyczki” wracają do lat 1967-68, by odtworzyć ówczesną rzeczywistość w wielu jej przejawach: szare ulice, siermiężne życie, ograniczone możliwości, wszechobecność bezpieki. Ale na tym ponurym tle rozgrywa się pełna namiętności i pasji opowieść o miłości. Młoda zakochana kobieta otrzymuje od swego partnera propozycję nie do odrzucenia: od tej pory ma śledzić znanego pisarza, wkroczyć w jego życie prywatne i o wszystkim informować Służbę Bezpieczeństwa. Wkrótce nie ma agentki lepszej od „Różyczki” – każdy krok ceniącego sobie niezależność literata jest monitorowany przez piękną kobietę, która szybko zdobywa zaufanie nowego przyjaciela. Ale tego, co się stanie potem, nie przewidział ani najbardziej wnikliwy oficer prowadzący, ani sama zainteresowana. Męski urok pisarza i otwierane przed zafascynowaną nim kobietą nowe horyzonty sprawią, że „Różyczka” zakocha się w tym, którego uczono ją nienawidzić. Stanie przed koniecznością wyboru, a cena, którą przyjdzie jej zapłacić, będzie wysoka.

„Różyczka” to przede wszystkim pełna, gorąca, miłosna historia, ale nie tylko. To także, obfitujące w niespodzianki ekranowe, spotkanie trzech aktorskich osobowości – Andrzeja Seweryna („Ziemia obiecana”, „Lista Schindlera”, „Prymas. Trzy lata z tysiąca”) w roli pisarza Adama Warczewskiego, Roberta Więckiewicza („Świadek koronny”, „Wszystko będzie dobrze”, „Kołysanka”) jako funkcjonariusza SB oraz Magdaleny Boczarskiej jako młodej kobiety stającej przed życiowym wyborem. To pełna napięć i emocji opowieść, odsłaniająca zarazem kulisy zdarzeń, które zadecydowały nie tylko o losach pokolenia, ale i całej polskiej historii.

- Obsada:

Andrzej Seweryn – jako – Adam Warczewski
Magdalena Boczarska – jako – Kamila Sakowicz „Różyczka”
Robert Więckiewicz – jako – Roman Rożek
Grażyna Szapołowska – jako – pani Roma
Jan Frycz – jako – pułkownik Wasiak
Jacek Braciak – jako – oficer SB
Krzysztof Globisz – jako – literat
Julia Kornacka – jako – Dorotka
Jerzy Kamas – jako – prezes PEN Clubu
Izabella Olszewska – jako – matka Adama
Władysław Kowalski – jako – aktor
Aleksander Bednarz – jako – prorektor Uniwersytetu Warszawskiego
Andrzej Blumenfeld – jako – Malkiewicz
Stefan Burczyk – jako – stary pisarz
Paweł Mossakowski – jako – doktorant
Paweł Nowisz – jako – Władysław Gomułka
i inni

- Inne zwiastuny

YouTube Preview Image
VN:F [1.9.11_1134]
Rating: 0 (from 0 votes)
Różyczka, 7.9 out of 10 based on 21 ratings