YouTube Preview Image

Marek Kowalewski to zdolny fałszerz studolarówek, który zna się na swojej robocie. „Profesor” Witek to jego starszy współtowarzysz z celi. Tych dwóch inteligentów odsiaduje wysokie wyroki w zakładzie karnym. Nie zamierzają jednak „zgnić” w więzieniu i planują ucieczkę. Przez przypadek wmieszani zostają w rządowe malwersacje i nadarza się okazja na wyrównanie rachunków z przeszłości. Planują zemstę na tych, którzy ich zdradzili. Czy zemsta się uda? Czy plan się powiedzie i przestępcom uda się przechytrzyć równie sprytnych przeciwników?

Trick” jest pierwszym od wielu lat polskim filmem sensacyjnym z błyskotliwym poczuciem humoru o genialnych oszustach i ich misternie zaplanowanej zemście na tych, którzy ich zdradzili. Ten rodzaj kina przeżywał w Polsce prawdziwy rozkwit w latach 80. za sprawą „Vabanku” i „Wielkiego Szu”, a na całym świecie do dziś dostarcza widzom rozrywkę na najwyższym poziomie m.in. w kolejnych częściach „Ocean’s Eleven”, jednak w ostatnich latach był rzadko reprezentowany w naszej kinematografii. [opis dystrybutora]

- Więcej informacji o filmie:

  • O filmie i aktorach

Nowy film Jana Hryniaka wyróżnia znakomity scenariusz Michała J. Zabłockiego, fabuła, której zaskakujące „przewrotki” nie pozwalają widzowi na chwilę wytchnienia, realizacyjny rozmach, oraz inteligentny dowcip.

„Trick” jest również okazją dla wielkich gwiazd polskiego kina na poszerzenie swojego ekranowego wizerunku. Piotr Adamczyk ukazuje szorstkie, choć niemniej sympatyczne oblicze oszusta z wyjątkowym poczuciem humoru. Andrzej Chyra jako agent Bukowski akcentuje chłód i diaboliczność swojej postaci, która pod wieloma względami przypomina przełomową dla tego aktora kreację w „Długu”. Bohater grany przez Roberta Więckiewicza – agent Sieradzki – łączy, ale i wzbogaca cechy jego popisowych ról w „Świadku koronnym” i „Zerze”. Bardzo ciekawą kreację stworzył Marian Dziędziel, grający Profesora osadzonego w więzieniu za sprawą swojego wspólnika. Jego bohater latami opracowuje genialny plan zemsty i jest prawdziwym „spiritus movens” całej zabójczo wyrafinowanej intrygi. Towarzyszami Profesora z celi są: mistrz tricków Szuler – Bartłomiej Topa, partnerujący już Marianowi Dziędzielowi w „Weselu” i „Domu złym”, oraz mistrz grypsery Kosa – znany z „Mojej krwi” Eryk Lubos.

U boku najciekawszych mężczyzn polskiego kina wystąpiły aktorki przyprawiające męskie serca o szybsze bicie. Karolina Gruszka („Francuski numer”) wciela się w rolę zniewalającej urodą i odwagą dziewczyny Marka, Elżbiety. To właśnie miłość do niej najbardziej motywuje Marka do przyjęcia podstępnej propozycji agenta granego przez Andrzeja Chyrę. A ona z kolei z miłości do Marka decyduje się wziąć udział w genialnym, ale ryzykownym planie Profesora. Prawdziwie kocha Marka, jest gotowa czekać latami na jego wyjście z więzienia, ale jest też w stanie zrobić wszystko, aby go stamtąd wydobyć znacznie szybciej… Agnieszka Warchulska („Dług”) brawurowo gra nieugiętą dziennikarkę na tropie szwindli wywiadu. W nietypowej dla siebie roli pojawia się w „Tricku” również Grażyna Szapołowska – jako specjalistka od fałszerstw.

- Obsada:

Piotr Adamczyk – jako – Marek Kowalewski
Karolina Gruszka – jako – Elżbieta
Andrzej Chyra – jako – Bukowski
Robert Więckiewicz – jako – Sieradzki
Marian Dziędziel – jako – Profesor
Eryk Lubos – jako – Kosa
Agnieszka Warchulska – jako – Jowita
Grażyna Szapołowska – jako – Markiewiczowa
Jerzy Trela – jako – Bąk
Jacek Rozenek – jako – Konar
Joachim Lamża – jako – Knappe
i inni

VN:F [1.9.11_1134]
Rating: +2 (from 2 votes)
Trick, 7.6 out of 10 based on 7 ratings