SAGA „ZMIERZCH”: KSIĘŻYC W NOWIU – ekranizacja drugiej części bestsellerowej sagi „Zmierzch” Stephenie Meyer jest najbardziej oczekiwanym filmem  sezonu. Jego wielki ekranowy poprzednik – ZMIERZCH zarobił 380 milionów dolarów. Czterotomową serię wydano dotychczas w 53 milionach egzemplarzy, a w sieci funkcjonują setki fanklubów. Saga ZMIERZCH stała się sensacją, fenomenem kulturowym i socjologicznym na skalę światową, bezprecedensowym obiektem fascynacji młodej generacji czytelników i widzów.

Miliony fanów na całym świecie nie mogą doczekać się ekranizacji drugiej części serii, która tym razem została zrealizowana przez Chrisa Weitza, reżysera widowiskowego ZŁOTEGO KOMPASU.

Bella Swan (Kristen Stewart) i Edward Cullen (Robert Pattinson) tworzą bardzo szczęśliwą, choć niecodzienną parę. Ich romans trwa jednak tylko do dnia feralnych urodzin dziewczyny. Po tym wydarzeniu Edward wraz całą rodziną Cullenów opuszcza Forks, by uchronić dziewczynę przed niebezpieczeństwami związanymi z obcowaniem z wampirami. Nie znając prawdziwych przyczyn rozstania, głęboko zraniona Bella na długie miesiące popada w przygnębienie. Pogrążona w depresji odkrywa, że „widzi” Edwarda w bardzo ryzykownych momentach, wiążących się z zagrożeniem jej życia. Pragnienie ujrzenia ukochanego prowadzi ją do coraz niebezpieczniejszych zachowań i wypadków, w których o mało nie traci życia.

Z pomocą przyjaciela z dzieciństwa, Jacoba Blacka (Taylor Lautner) z indiańskiego plemienia Quileutów, Bella odnawia stary motor, dzięki któremu może realizować swoje niebezpieczne pomysły. Jacob stopniowo podbija jej serce i pomaga odzyskać psychiczną równowagę, nie ujawniając jednak swojej największej tajemnicy. Wychodzi ona na jaw w chwili, gdy wataha ogromnych wilków ratuje Bellę od śmierci z rąk wampira Laurenta. Wtedy dziewczyna poznaje prawdę o Jacobie i zaintrygowana światem wilkołaków – odwiecznych wrogów wampirów – musi się zdecydować po której stanie stronie. Decyzja będzie tym trudniejsza, że dodatkowo dotrą do niej informacje o Edwardzie, który chce zrobić wszystko by królewski wampirzy ród Volturi pozbawił go życia…

- Tytuł oryginalny: The Twilight Saga: New Moon
- Tytuł polski: Saga „Zmierzch”: Księżyc w nowiu
- Reżyseria: Chris Weitz
- Scenariusz: Melissa Rosenberg
- Muzyka: Alexandre Desplat
- Zdjęcia: Javier Aguirresarobe
- Czas trwania: 130 min.
- Gatunek: Horror | Romans
- Premiera:

Na świecie: 16.11.2009
W Polsce:   20.11.2009

- Obsada:

KRISTEN STEWART – jako – Bella Swan
ROBERT PATTINSON – jako – Edward Cullen
TAYLOR LAUTNER – jako – Jacob

PETER FACINELLI – jako – dr Carlisle Cullen
ELIZABETH REASER – jako – Esme Cullen
ASHLEY GREEN – jako – Alice Cullen
NIKKI REED – jako – Rosalie Cullen
JACKSON RATHBONE – jako – Jasper Cullen
KELLAN LUTZ – jako – Emmet Cullen
BILLY BURKE – jako – Charlie Swan, ojciec Belli

MICHAEL SHEEN – jako – Aro
DAKOTA FANNING – jako – Jane
CAMERON BRIGHT – jako – Alec
JAMIE CAMPBELL BOWER – jako – Kajusz
CHRISTOPHER HEYERDAHL    Marek

CHASKE SPENCER – jako – Sam
ALEX MERAZ – jako – Paul
BRONSON PELLETIER – jako – Jared
KIOWA GORDON – jako – Embry

EDI GATHEGI – jako – Laurent
RACHELLE LEFEVRE – jako – Victoria

VN:F [1.9.11_1134]
Rating: +3 (from 3 votes)
Saga "Zmierzch": Księżyc w nowiu, 9.7 out of 10 based on 19 ratings