Rok 2044. Postapokaliptyczny krajobraz zniszczonej Ameryki przemierza Eli (Denzel Washington) – samotnik i wolny strzelec. Mężczyzna jest w posiadaniu tajemniczej księgi, w której znajduje się „klucz” i wiedza niezbędna do ocalenia ludzkości. Podczas podróży bohater trafia do małego miasteczka zarządzanego przez burmistrza – tyrana Carnegie (Gary Oldman). Despota, chcąc przejąć totalną władzę nad ludźmi za wszelką cenę próbuje wejść w posiadanie księgi. Na drodze Eliego staje również niezwykle seksowna dziewczyna o imieniu Solara (Mila Kunis znana z roli w „Max Payne”). Rozpoczyna się dramatyczna walka o ocalenie ludzkości.

O filmie

Niezbyt odległa przyszłość. Jakieś 30 lat po totalnej wojnie, która zamieniła świat w wymarłą pustynię, samotny człowiek przemierza pustkowie, które kiedyś było Ameryką. Wymarłe miasta, gruzowiska autostrad, wypalona, jałowa ziemia – wszystko wokół przypomina o kataklizmie sprzed lat. Tu nie ma cywilizacji. Tu nie obowiązuje żadne prawo. Drogi należą do gangów, które zamordują człowieka za buty, odrobinę wody, albo … bez żadnego powodu.

Eli (Denzel Washington), samotny wędrowiec, nie musi się ich obawiać. Nie są dla niego żadnym zagrożeniem. Wojownik nie z wyboru, lecz z konieczności, zwykle wybiera pokojowe metody. Jeśli jednak zostanie sprowokowany, agresorzy nie mają żadnych szans. Zostaną wycięci w pień zanim uświadomią sobie, że popełnili fatalny błąd. Eli nie broni swojego życia, lecz nadziei na przyszłość, którą niesie i chroni od 30 lat. Zmobilizowany przez wiarę w coś ważniejszego niż on sam, Eli zrobi wszystko, by przetrwać i kontynuować misję.

Pewnego dnia na jego drodze stanie człowiek, który jako jedyny rozumie, jaką potęgą dysponuje Eli, i postanowi przejąć ją w swoje posiadanie. To Carnegie (Gary Oldman), samozwańczy tyran – władca prowizorycznego miasta bandytów i złodziei. Jego pasierbica Solara (Mila Kunis), zafascynowana charyzmą przybysza i szansą na inne, lepsze życie poza zdeprawowanym królestwem ojczyma, podąży za Elim. [opis dystrybutora]

Świetny Denzel Washington („American Gangster”, „Deja Vu”) i genialny Gary Oldman („Mroczny rycerz”’, „Piąty element”) jako śmiertelni wrogowie w walce o ocalenie ludzkości!

- Tytuł oryginalny: The Book of Eli
- Tytuł polski: Księga Ocalenia
- Reżyseria: Albert Hughes, Allen Hughes
- Scenariusz: Anthony Peckham, Gary Whitta
- Zdjęcia: Don Burgess
- Gatunek: Dramat | Akcja | Przygodowy | Sci-Fi
- Premiera:

Na świecie: 14.01.2010
W Polsce:   15.01.2010

- Obsada:

Denzel Washington – jako – Eli
Mila Kunis – jako – Solara
Gary Oldman – jako – Carnegie
Larramie Doc Shaw – jako – Paul
Jennifer Beals – jako – Claudia
Michael Gambon – jako – George
Ray Stevenson – jako – Redridge
Chris Browning – jako – Przywódca porywaczy
Tom Waits – jako – Inżynier
Frances de la Tour – jako – Martha
Joe Pingue – jako – Hoyt
Lateef Crowder – jako – Porywacz
Don Tai – jako – Porywacz
Lora Martinez – jako – Młoda porywaczka
Scott Michael Morgan – jako – Porywacz na budowie

- Inne zwiastuny

Get the Flash Player to see this content.

VN:F [1.9.11_1134]
Rating: 0 (from 2 votes)
Księga Ocalenia, 8.6 out of 10 based on 11 ratings