W 208 roku n.e. w Chinach panowała dynastia Han. Cesarz Xian Di nie miał realnej władzy, był marionetką w rękach swego kanclerza Cao Cao, a Chiny podzielone były na kilka walczących z sobą państewek. Ambitny Cao Cao wypowiedział wojnę leżącemu na zachód królestwu Szu, którym rządził wuj cesarza, Liu Bei. Miał to być dopiero pierwszy krok, bo Cao Cao zamierzał podbić wszystkie skłócone ze sobą państewka i ustanowić siebie cesarzem zjednoczonych Chin. Liu Bei wysłał swego stratega Zhuge Lianga na rozmowy do położonego na południu królestwa Wu, aby zachęcić tamtejszego władcę  Sun Quana do zawarcia sojuszu. Zhuge Liang poznaje tam namiestnika królewskiego Zhou Yu, z którym się zaprzyjaźnia.

Rozwścieczony sojuszem dwóch królestw, Cao Cao wysyła przeciwko nim armię liczącą 800 tyś. żołnierzy i 2 tyś. okrętów, mając nadzieję, że za jednym zamachem rozprawi się z oboma wrogami. Armia Cao Cao zajęła stanowiska w Lesie Wron, na brzegu rzeki Jangcy, podczas gdy na przeciwległym brzegu, w pobliżu Czerwonego Klifu, stacjonowały wojska sprzymierzone. Po kilku potyczkach z armią Cao Cao były one poważnie przetrzebione i pozbawione zapasów. Wydawało się, że klęska jest nieunikniona. Jednak Zhu Yu i Zhuge Liang wymyślili strategię, która odwróciła przebieg wojny. Liczne próby przechytrzenia przeciwnika na lądzie i wodzie zakończyły się kulminacyjną bitwą pod Czerwonym Klifem. To jedna z najsłynniejszych chińskich bitew, która zmieniła bieg historii.

Została ona upamiętniona w powieści „Romance of The Three Kingdoms”. Choć napisana została ponad 700 lat temu, wciąż jest niesłychanie popularna w całej Azji, a na jej podstawie stworzono kilkanaście gier komputerowych i komiksów.

- Tytuł oryginalny: Chi bi (Red Cliff)
- Tytuł polski: Trzy królestwa
- Reżyseria: John Woo
- Scenariusz: John Woo , Khan Chan
- Muzyka: Tarô Iwashiro
- Zdjęcia: Yue Lu
- Czas trwania: 150 min.
- Gatunek: Akcja – Przygodowy – Dramat
- Premiera:

Na świecie: 30.06.2008
W Polsce:    03.07.2009

- Obsada:

Takeshi Kaneshiro – jako –   Zhuge Liang
Tony Leung Chiu Wai – jako – Zhou Yu
Fengyi Zhang – jako – Cao Cao
Chiling Lin – jako – Xiao Qiao
Yong You – jako – Liu Bei
Yong Hou – jako – Lu Su
Dawei Tong – jako – Sun Shucai
Jiang Tong – jako – Li Tong
Wei Zhao – jako – Sun Shangxiang
Koyuki
Shido Nakamura – jako – Gan Ning
Chen Chang – jako – Sun Quan
Jun Hu Jun Hu     Zhao Yun
Jia Song – jako – Li Ji
Qingxiang Wang – jako – Kong Rong
Chun Sun

VN:F [1.9.11_1134]
Rating: 0 (from 0 votes)