Znane są już nominacje do Złotych Globów, nagród, które zaraz po Oscarach zaliczane są do najbardziej prestiżowych nagród filmowych przyznawanych w Hollywood. Nominacje zostały ogłoszone przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Ceremonia rozdania Złotych Globów odbędzie się 17 stycznia 2010 w Beverly Hilton Hotel. Złote Globy zostaną rozdane po raz 67. Najwięcej nominacji otrzymały filmy: „W chmurach” – 6 nominacji, „Dziewięć” – 5 nominacji”, „Avatar” oraz „Bękarty wojny” – po 4 nominacje. Zdobywcy Złotych Globów, mają największe szanse zdobycia również Oscarów, które z kolei zostaną rozdane 7 marca 2010 roku. Poprzednie lata pokazują, że ponad połowa zdobywców Złotych Globów otrzymała również Oscary, które przyznaje Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej.

A oto lista nominacji do „Złotych Globów”:

  • NAJLEPSZY FILM – DRAMAT

Avatar
The Hurt Locker
Inglourious Basterds (Bękarty wojny)
Precious: Based On The Novel Push By Sapphire
Up In The Air (W chmurach)

  • NAJLEPSZA AKTORKA W DRAMACIE

Emily Blunt – The Young Victoria (Młoda Wiktoria)
Sandra Bullock – The Blind Side
Helen Mirren – The Last Station
Carey Mulligan – An Education (Była sobie dziewczyna)
Gabourey Sidibe – Precious: Based On The Novel Push By Sapphire

  • NAJLEPSZY AKTOR W DRAMACIE

Jeff Bridges – Crazy Heart
George Clooney – Up In The Air
Colin Firth – A Single Man
Morgan Freeman – Invictus
Tobey Maguire – Brothers

  • NAJLEPSZY FILM – KOMEDIA LUB MUSICAL

(500) Days Of Summer (500 dni miłości)
The Hangover (Kac Vegas)
It’s Complicated (To skomplikowane)
Julie & Julia (Julie i Julia)
Nine (Dziewięć)

  • NAJLEPSZA AKTORKA W KOMEDII LUB MUSICALU

Sandra Bullock – The Proposal (Narzeczony mimo woli)
Marion Cotillard – Nine
Julia Roberts – Duplicity (Gra dla dwojga)
Meryl Streep – It’s Complicated
Meryl Streep – Julie & Julia

  • NAJLEPSZY AKTOR W KOMEDII LUB MUSICALU

Matt Damon – The Informant! (Intrygant)
Daniel Day-Lewis – Nine
Robert Downey Jr. – Sherlock Holmes
Joseph Gordon-Levitt – (500) Days Of Summer
Michael Stuhlbarg – A Serious Man

  • NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY

Cloudy With A Chance Of Meatballs (Klopsiki i inne zjawiska pogodowe)
Coraline (Koralina i tajemnicze drzwi)
Fantastic Mr. Fox (Fantastyczny Pan Lis)
The Princess And The Frog (Księżniczka i żaba)
Up (Odlot)

  • NAJLEPSZY FILM ZAGRANICZNY

Baaria – Włochy
Broken Embraces (Przerwane objęcia) – Hiszpania
The Maid (Służąca) – Chile
A Prophet (Prorok) – Francja
The White Ribbon (Biała wstążka) – Niemcy

  • NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA

Penélope Cruz – Nine (Dziewięć)
Vera Farmiga – Up In The Air (W chmurach)
Anna Kendrick – Up In The Air (W chmurach)
Mo’nique – Precious: Based On The Novel Push By Sapphire
Julianne Moore – A Single Man

  • NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY

Matt Damon – Invictus
Woody Harrelson – The Messenger
Christopher Plummer – The Last Station
Stanley Tucci – The Lovely Bones (Nostalgia anioła)
Christoph Waltz – Inglourious Basterds (Bękarty wojny)

  • REŻYSERIA

Kathryn Bigelow – The Hurt Locker
James Cameron – Avatar
Clint Eastwood – Invictus
Jason Reitman – Up In The Air
Quentin Tarantino – Inglourious Basterds

  • NAJLEPSZY SCENARIUSZ

Neill Blomkamp – District 9 (Dystrykt 9)
Terri Tatchell, Mark Boal – The Hurt Locker
Nancy Meyers – It’s Complicated
Jason Reitman, Sheldon Turner – Up In The Air
Quentin Tarantino – Inglourious Basterds

  • NAJLEPSZA MUZYKA

Michael Giacchino – Up
Marvin Hamlisch – The Informant!
James Horner – Avatar
Abel Korzeniowski – A Single Man
Carter Burwell, Karen O – Where The Wild Things Are (Gdzie mieszkają dzikie stwory)

  • NAJLEPSZA PIOSENKA

“Cinema Italiano” — Nine
muzyka i słowa: Maury Yeston

“I Want To Come Home” — Everybody’s Fine
muzyka i słowa: Paul Mccartney

“I Will See You” — Avatar
muzyka: James Horner, Simon Franglen
słowa: James Horner, Simon Franglen, Kuk Harrell

“The Weary Kind (Theme From Crazy Heart)” — Crazy Heart
muzyka i słowa: Ryan Bingham, T Bone Burnett

“Winter” — Brothers
muzyka: U2
słowa: Bono

TELEWIZYJNE

  • NAJLEPSZY SERIAL DRAMATYCZNY

Big Love (Trzy na jednego) | HBO
Dexter | Showtime
House (Dr House) | Fox
Mad Men | AMC
True Blood (Czysta krew) | HBO

  • NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU DRAMATYCZNYM

Glenn Close – Damages (Układy)
January Jones – Mad Men
Julianna Margulies – The Good Wife
Anna Paquin – True Blood
Kyra Sedgwick – The Closer

  • NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU DRAMATYCZNYM

Simon Baker – The Mentalist
Michael Hall – Dexter
Jon Hamm – Mad Men
Hugh Laurie – House
Bill Paxton – Big Love

  • NAJLEPSZY SERIAL KOMEDIOWY

30 Rock | NBC
Entourage | HBO
Glee | Fox
Modern Family | ABC
The Office | NBC

  • NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU KOMEDIOWYM

Toni Collette – United States Of Tara
Courteney Cox – Cougar Town
Edie Falco – Nurse Jackie
Tina Fey – 30 Rock
Lea Michele – Glee

  • NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU KOMEDIOWYM

Alec Baldwin – 30 Rock
Steve Carell – The Office
David Duchovny – Californication
Thomas Jane – Hung
Matthew Morrison – Glee

  • NAJLEPSZY MINISERIAL LUB FILM TELEWIZYJNY

Georgia O’keeffe | Lifetime Television
Grey Gardens | HBO
Into The Storm | HBO
Little Dorrit | PBS
Taking Chance | HBO

  • NAJLEPSZA AKTORKA W MINISERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM

Joan Allen – Georgia O’keeffe
Drew Barrymore – Grey Gardens
Jessica Lange – Grey Gardens
Anna Paquin – The Courageous Heart Of Irena Sendler (Dzieci Ireny Sendlerowej)
Sigourney Weaver – Prayers For Bobby

  • NAJLEPSZY AKTOR W MINISERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM

Kevin Bacon – Taking Chance
Kenneth Branagh – Wallander: One Step Behind
Chiwetel Ejiofor – Endgame
Brendan Gleeson – Into The Storm
Jeremy Irons – Georgia O’keeffe

  • NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA W MINISERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM

Jane Adams – Hung
Rose Byrne – Damages
Jane Lynch – Glee
Janet Mcteer – Into The Storm
Chloë Sevigny – Big Love

  • NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY W MINISERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM

Michael Emerson – Lost
Neil Patrick Harris – How I Met Your Mother
William Hurt – Damages
John Lithgow Dexter
Jeremy Piven – Entourage